• Mersin Çatı İzolasyon Karbon Fiber Güçlendirme

Köprü Güçlendirme

Köprü Güçlendirme

Köprü Güçlendirme ve bunun gibi gerek metalik gerekse taş veya beton altyapıya sahip kısımları onarmak, güçlendirmek, hizmet ömrünü uzatmak ve artan yüklerini karşılamak için son zamanlarda yapılan uygulamalar fazlaca ihtiyaç haline gelmiştir. Ülkemizdeki köprüleri de düşününce yüzyılı aşan yaşları ile çok ünlü tarihi köprülerimiz mevcut. Hala kullanılan köprülerin varlığı dışında, akarsuların yatak değiştirmesi ya da aşırı değişken debilerin sayesiyle aşınmasından dolayı kullanımı biten köprülerde mevcuttur. 1973 sonrasında ülkemizde yapılan 354 köprü tespit edilmiştir. Bu sayı küçümsenmeyecek bir durumdayken her geçen gün köprü yapımı artmakta ve hasar görenlerin güçlendirme ihtiyaçları söz konusu olmuştur.
 
Köprülerin onarımının başarısının CFRP’nin artan güç (çelikten beş ila altı kat daha güçlü), süneklik, enerji emme ve yorulma ömrü açısından metalik altyapıyı güçlendirmek için büyük potansiyele sahip olduğunu belirtmeliyiz. Güçlendirme uzman teknik bilgiye ve tecrübeye sahip mühendislerimiz tarafından doğru ve sorunsuz yapılmaktadır.
 
Güçlendirme çalışması firmamızca bakım süresini kısaltacak ve hizmeti artıracak güvenilir bir CFRP güçlendirme sistemini her geçen gün geliştirmeye çalışıyor. Sert altyapı ömrü, sert çevre koşullarında bile. CFRP onarım çözümü, büyük köprülerin yük taşıma kapasitesini, kamyonlar ve trenler tarafından taşınan artan tonaj miktarıyla başa çıkmak için artıracaktır. Altyapı tamirinde CFRP’nin ve bu alandaki yapılan çalışmaların ve araştırmaların faydalarını doğrulamaktadır. Ayrıca CFRP kullanılarak uygulama maliyetleri konusunda da tasarruf sağlanmaktadır. Uygulama yapılacak köprü için keşif sonrası altyapısına uygun güçlendirme tasarım ve planı yapılmaktadır.
Sayfamızı Paylaşın